“Altın yatırımcısını güzel günler bekliyor”

ABD’de enflasyon verisi yıllık bazda yüzde 3.2, aylık bazda ise yüzde 0.2 artış gösterdi. Beklentilerin altında yaşanan bu artış piyasaların yüzünü güldürdü. Enflasyon verisi sonrası küresel piyasalar Fed’in 2024’ün ikinci yarısından itibaren faiz artışlarına ara vermesi beklentisini yükseltti ve piyasalarda olumlu hava esmeye başladı. Fed’in faiz artışlarına ara vereceği beklentisi altın fiyatlarında da doping etkisi oluşturdu. Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, Haber7’ye yaptığı değerlendirmede, ABD’deki enflasyonun beklentinin altında artmasının küresel piyasalarda motive oluşturduğunu belirtti. Küresel piyasaların enflasyonun kontrol altına alındığını fiyatladığına işaret eden Kuru, “Piyasalar ABD’de enflasyon artış hızının yavaşlamasını coşkuyla karşıladı” dedi. 

“ALTIN YATIRIMCISINI GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR”

ABD’de enflasyon artış hızının yavaşlamasıyla Fed’in piyasalara tünelin ucunda bir ışık gösterdiğini belirten Kuru, ABD’deki enflasyonun kontrol altına alınmasıyla ons altındaki baskının yavaşladığına dikkat çekti. Ons altının 2 bin dolar üzerinde kalıcı olacağına işaret eden Kuru, kur tarafında real anlamda bir değer kaybetmeyeceğini ve enflasyon artışına paralel olarak gideceğini dolayısıyla da gram altın yatırımcısını güzel günler beklediğini vurguladı. Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, altın yatırımcısına tavsiyelerde de bulundu. Altına bir yıl ve daha uzun vadeli yatırım yapılması gerektiğini belirten Kuru, “Dünyada jeopolitik riskler mevcut buna bağlı olarak da belirsizlikler var. Merkez bankalarının da piyasaları baskıladığı sürecin sonuna geldiğimizi de göz önünde bulundurursak, ons altın tarafında her geri çekilme alım fırsatı oluşturur” diye konuştu. 

“BORSA ENFLASYON KADAR GETİRİ SAĞLAYACAK”

Önümüzdeki dönemde borsanın kısa vadede yani yatay temanın 7 bin 500 – 8 bin 500 puan bandında seyretmesini beklediğini belirten Kuru, yeni yıl itibariyle de borsanın 8 bin 500 puan üzerinde seyredeceğini vurguladı. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın yurt dışı temaslarının sonuç vereceğini ve yeni yılda borsada yabancı yatırımcı sayısının artacağını vurgulayan Kuru, özellikle yerel seçimlerin ardından borsada yabancı girişinde bir ivmelenme yaşanacağını belirtti. 2024’ün genelinin sıkı para politikaları baskısı altında geçeceğine işaret eden Kuru, “Borsa İstanbul’un enflasyon oranı kadar yükselmesini bekliyoruz, bu bağlamda değerlendirdiğimizde borsa yüzde 36 ve üzerinde bir getiri sağlayacak” ifadelerini kullandı.

BORSA YATIRIMCISINI UYARDI

Yatırımcının artık gözünü kapatıp hisse seçme döneminin bittiğini belirten Kuru, hem sektör bazlı hem de endeks bazlı seçici olunması gereken bir döneme girildiğini söyledi. “Hikayesi olan beklentisi olan şirketlere yatırım yapma dönemi, bu doğrultuda yatırım kararı alan yatırımcı enflasyonun üzerinde getiri sağlar” dedi. Yatırımcının ince eleyip sık dokuması gerektiğine dikkat çeken Kuru, özellikle aracı kurumların ve bankaların şirketlerle ilgili raporları okuyarak, yatırım yapmasının önemini vurguladı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x