NATO Genel Sekreteri’nden Trump’ın sözlerine tepki: İttifak askerlerin hayatlarını tehlikeye atabilir

T24 Dış Haberler

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, eski ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Donald Trump’ın harcama kotasını karşılamayan müttefiklere Rusya’yı saldırması için teşvik edeceğini söylemesinden sonra “ittifaka yapılacak her saldırıya hep birlikte sert bir karşılık verileceğini” söyledi.

Stoltenberg, “Birbirimizi savunmayacağımıza dair herhangi bir söylem, ABD dahil hepimizin güvenliğini baltalıyor; Amerikalı ve Avrupalı askerleri riske atıyor” dedi.

Pazar günü yaptığı açıklamada Stoltenberg, “Seçimleri kim kazanırsa kazansın ABD’nin güçlü ve sorumluluklarına bağlı bir NATO müttefiki olarak kalacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Stoltenberg, NATO’nun tüm üyelerini korumaya hazır olduğunu ve bunu yapacak kapasitesi bulunduğunu söyledi. 

Trump, cumartesi günü düzenlediği mitingde, seçilmesi durumunda Rusya’yı NATO’ya karşı finansal yükümlülüklerini yerine getirmeyen ABD müttefiklerine saldırmaya teşvik edeceğini söyledi. 

“Büyük bir ülkenin lideri ayağa kalktı ve ‘Efendim eğer ödeme yapmazsak ve Rusya saldırırsa bizi koruyacak mısınız?’ diye sordu” diyen Trump, “Ödeme yapmadın, sen ihmalkarsın” ifadeleriyle cevap verdiğini belirtti. 

Trump, “Hayır seni korumazdım. Hatta sana ne istiyorlarsa onu yapmaları için teşvik ederdim. Ödeme yapmalısın. Faturaları ödemelisin” dedi. 

2014 yılında Rusya Kırım’ı ilhak ettikten sonra NATO, Soğuk Savaş sonrası hayata geçirdiği harcama kesintilerini sonlandırmaya karar verdi. NATO ülkeleri, 2024’e kadar GSYİH’lerinin yüzde 2’sini savunma için harcama konusunda anlaştı.

2016 kampanyası sırasında Trump, ABD’nin yüzde 2’lik kotayı karşılamayan müttefikler için NATO yükümlülüklerini yerine getirmeyeceğini söylemişti. NATO, 2022 yılı itibariyle 30 (2023 itibariyle 31) NATO üyesinden 7’sinin bu limiti karşıladığını ifade etti. Bu sayı, 2014’te 4 idi. 

Beyaz Saray Sözcüsü Andrew Bates, Trump’ın açıklamalarına tepki göstererek, “En yakın müttefiklerimizin katil bir rejim tarafından işgal edilmesini teşvik etmek dehşet verici ve delicedir. Bu ayrıca ABD’nin ulusal güvenliğini, küresel istikrarı ve ekonomimizi tehlikeye atıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x