İstanbul’un Merkezine Savaş Darbesi: Dükkanlar Kapanmaya Başladı

Çevre ülkelerde yaşanan savaşlar İstanbul’un ticaretini etkiledi. Dünya’dan Mehmet Hanifi Gülel’in haberine göre Laleli başta olmak üzere ticaret merkezlerinde dükkanlar kapanmaya başladı.

Ticaretin yüzde 50 ila 60 oranında düşüş gösterdiğini kaydeden Laleli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, kiralar ve ağır masraf kalemleri karşısında Laleli’de dükkan boşaltmaların başladığını kaydetti.

KİRALARI ÖDEYEMEZ HALE GELDİ

Eyyüpkoca, “İyice düşen işler yüzünden bölge esnafı arık dükkan kiralarını ödeyemez hale geldi. Bunun doğal sonucu da kapanmalar. Bu sadece Laleli’de değil Merter, Osmanbey ve Bayrampaşa’da da durum aynı. Rusya ile daha önce uçak krizi yaşamıştık ama bu sadece o ülke özelinde ticarette yavaşlamaya neden olmuştu. Bugün ise durum öyle değil. Bölgemizde İran, Libya ve Lübnan pazarları tedirginlik yaşıyor” dedi.

Laleli’de Rusya ve Ukrayna’dan yapılan ihracat son bir yılda yarıya düştü. 2022’de bu ülkelerin toplam ihracattaki payı yüzde 70’lerdeyken, bu oran 2023’te yüzde 40’lara kadar geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x